Half-Life 2 har fått lite RTX-kärlek

Gamla klassiker till spel fortsätter att få kärlek och nu är det Half-Life 2 som står på tur att få lite RTX-kärlek i form av ray tracing bland annat.

Det var under NVIDIA’s senaste event där man presenterade RTX 4000-serie Super-korten som visade upp Half-Life 2 RTX som har skapats med hjälp av Nvidias egna modplattform.

Det är Orbifold Studios som jobbar på detta projekt och detta är en grupp som tidigare har byggt ihop flera kända Half-Life 2-moddar, detta ser ut att kunna bli riktigt bra.

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.