Apple fortsätter att lyfta sitt arbete med tillgänglighet och lanserar nu ett nytt iPhone-tillbehör utvecklat med just detta i fokus.
Det nya Hikawa Phone Grip and Stand är ett magnetiskt grepp som även fungerar som stativ och släpps endast i en begränsad upplaga.
Ett tillbehör utvecklat med tillgänglighet i centrum
Tillbehöret är framtaget i samarbete med designern Bailey Hikawa och har tagits fram med direkt feedback från personer som har nedsatt muskelstyrka eller motoriska svårigheter.
Målet har varit att skapa ett grepp som är lätt att fästa och ta bort samtidigt som det ger bättre kontroll när man använder sin iPhone.
MagSafe-fäste och två stativlägen
Hikawa-greppet fästs via MagSafe på baksidan av en iPhone, vilket gör att det enkelt kan tas av och sättas på vid behov. Utöver själva greppfunktionen fungerar tillbehöret också som ett stativ där användaren kan välja mellan två olika visningsvinklar.
Det gör att det kan användas både i stående och liggande läge, exempelvis för videosamtal, mediekonsumtion eller handsfree-användning.
Design i skulptural stil och två färgalternativ
Apple beskriver designen som inspirerad av modern skulptur. Greppet finns i två varianter: en gulgrön färg samt en grå ton med återvunnen karaktär. Materialval och formgivning har anpassats för att vara både funktionella och estetiskt tilltalande.
Pris och tillgänglighet
Tillbehöret kostar 70 dollar i Apples amerikanska webbutik. För närvarande verkar det inte vara tillgängligt för köp i Sverige, och Apple har ännu inte kommunicerat några planer på en internationell lansering.


