Acer expanderar nu sitt produktutbud genom att ge sig in i ett helt nytt produktsegment. Företaget lanserar sina allra första smarta glasögon, en produktgrupp som bäst kan beskrivas som högpresterande bärbara glasögonskärmar.
Denna nya hårdvara är specifikt framtagen för att möta behoven hos konsumenter som söker en flexibel lösning för underhållning, gaming samt mobilt arbete.
Hög upplösning och flytande grafik med OLED-teknik
Den nya produkten har fått det officiella namnet Acer AR Glasses GR0. Konstruktionen bygger på att användaren ansluter glasögonen via en fysisk kabel direkt till en extern enhet, såsom en modern smartphone, surfplatta eller bärbar dator. När anslutningen är upprättad speglar glasögonen omedelbart innehållet från källenhetens display och projicerar det direkt framför användarens ögon.
Hårdvaran på insidan är väl tilltagen för att säkerställa en bildkvalitet i toppklass. Modellen är utrustad med dubbla integrerade OLED-paneler som levererar en skarp upplösning på 1080p för vardera öga. För att möta kraven från datorspelsentusiaster och säkerställa en mjuk bildupplevelse vid snabba rörelser har skärmarna utrustats med en hög uppdateringsfrekvens på 120Hz.
En gigantisk biografupplevelse i ett kompakt format
Den mest framträdande egenskapen hos detta bärbara tillbehör är den visuella skalan. Enligt tillverkarens egna tekniska specifikationer och simuleringar skapar optiken en illusion av att betrakta en gigantisk, fristående bildskärm på hela 172 tum. Detta gör att enheten kan fungera som en privat biokanal under resor eller som en massiv sekundär arbetsyta när det traditionella skrivbordet saknas.
Trots att presentationen av Acer AR Glasses GR0 har väckt stort intresse inom teknikvärlden, har den taiwanesiska tillverkaren valt att hålla vissa detaljer dolda. Det finns i dagsläget inga officiella uppgifter publicerade gällande när produkten ska börja säljas på den europeiska marknaden.
Likaså saknas det indikationer på var det rekommenderade konsumentpriset kommer att landa, vilket innebär att intresserade köpare får avvakta framtida pressmeddelanden från företaget.


