Riders Republic gör det extrema lite roligare

Ubisoft är nog dom enda som vågar göra lite mer knasiga spel och Riders Republic är ett sådant, fokus på extremsporter på sitt sätt.

När jag först såg Riders Republic blev jag skeptisk, ännu ett spel som kommer ”dö ut” om bara några månader, men desto mer Ubisoft visade upp av spelet mer sugen blev man att faktiskt testa detta och se hur kaotiskt det faktiskt kan bli med så många spelare.

Riders Republic är helt klart ett spel med fokus på extremsporter som jag måste testa och detta kommer vi kunna göra från och med 2 september. Riders Republic släpps då på PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series och Google Stadia.

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.