Nyhet: LG lyfter sin säkerhet över Apples TouchID

Med LG’s kommande LG G Pro 2 så har LG lagt till en ny upplåsningsmetod som de påstår vara säkrare än Apples TouchID, funktionen kallas Knock Code.

Apple’s TouchID är troligtvis den säkraste låsfunktionen som finns för mobiler än så länge. Med sensorer i hemknappen så läser iPhonen av ditt fingeravtryck och det är bara de 1-10 registrerade fingrar som kan öppna telefonen. TouchID har en del problem så som svett, men generellt sätt så är funktionen både smidig och säker.

Men nu har LG gått ut med att deras Knock Code är säkrare än TouchID. Knock Code låter dig ”knacka” fram ett mönster på din skärm, aktiverad eller släckt, med 2-8 ”knackningar”. Mönstret kan ”knackas” in var som på skärmen vilket gör systemet väldigt smidigt. Det finns hela 86.000 möjliga kombinationer.

Källa:
Ubergizmo

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter