Nyhet: Apple presenterar kvartalsrapport

Apple fortsätter att gå med vinst, men det går inte lika bra som det gjort tidigare och kanske dags att tänka i nya spår.

Apple har nu presenterat sin senaste kvartalsrapport och visst går dom med vinst även denna gången, men inte lika mycket som tidigare rapporter.

iPhone fortsätter att sälja som smör och ökar med 17% i försäljning, totalt har 43,7 miljoner telefoner sålts.

iPad har istället minskat sin försäljning med ca tre miljoner iPads och hamnar nu på 16,4 miljoner enheter sålda.

Mac-enheterna är ganska oförändrat och håller i sig med fyra miljoner sålda.

iPod fortsätter att sjunka och detta rejält då det minskat med över 50% sen förra året.

Sammanlagt gick Apple med en vinst på 10,2 miljarder dollar och snabb matte får vi fram att det är nästan 80 000 dollar i minuten(!).

Slutsatsen är ju att Apple utan tvekan fortsätter tjäna en hel del pengar men det börjar nu dala neråt och kanske kan det vara ett tecken för dom att börja tänka i andra spår och komma med något ”nytt”.

Källa: Apple

 

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter