iPhone utsatt för avlyssning

En hackergrupp från Israel som kallas sig för NSO har hittat säkerhetsproblem hos iOS som gör det möjligt att lyssna av enheter på bland annat SMS, mail, kontakter men även lösenord som finns sparade på telefonen samt spela in ljud direkt från telefonen.

Apple har redan en lösning på detta men uppmanar alla användarna att installera iOS 9.3.5 som finns tillgängligt på enheterna och har fokus på att täppa igen dessa säkerhetsbrister.

Även Google ser över säkerheten hos Android då NSO påstår att samma program kan användas till Android, men någon information har inte bekräftats från Google.

 

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter