Ubisoft har haft det kämpigt under en längre tid, och nu kan flera av bolagets mest kända spelserier få nya ägare.
Enligt uppgifter förs samtal med både Microsoft och EA om en potentiell försäljning av populära varumärken.
Nära 80 procent av värdet har raderats på fem år
Det råder inga tvivel om att Ubisoft befinner sig i en svår sits. Flera av företagets storsatsningar har inte levt upp till försäljningsförväntningarna, något som avspeglas i aktiekursen – den har rasat med närmare 80 procent sedan 2019.
I ett reportage från IGN avslöjas att Ubisoft nu aktivt för diskussioner med andra aktörer inom spelbranschen om att sälja delar av sin IP-portfölj. Bland de intresserade nämns namn som Microsoft och Electronic Arts.
Vilka spelserier kan byta ägare?
Vilka spelserier som är aktuella för en försäljning är inte offentligt, men det spekuleras i att EA kan vara intresserade av titlar som The Division, Just Dance och Rainbow Six. Microsoft, å andra sidan, uppges hålla ögonen på stora varumärken som Assassin’s Creed, Far Cry och Splinter Cell – alla med starka fanbaser och etablerade positioner på marknaden.
Ubisoft bekräftar att man ser över sina tillgångar
Ubisoft har i ett officiellt uttalande inte förnekat att försäljning är på bordet. Istället meddelar företaget att man befinner sig i en pågående översyn av strategiska alternativ:
”Styrelsen har tillsatt en oberoende kommitté för att övervaka processen och säkerställa att bolagets tillgångar och varumärken ger bästa möjliga värde för alla intressenter,” skriver Ubisoft.
Vad innebär detta för framtiden?
Ett eventuellt uppköp av en eller flera Ubisoft-serier skulle kunna få stora konsekvenser för spelindustrin – inte minst för hur dessa spel utvecklas och distribueras framöver. För fans kan det både innebära ny energi till gamla favoritserier eller oro över hur nya ägare förvaltar arvet.