HEM Mobil Android Sony trappar ner mobilverksamheten i Europa

Sony trappar ner mobilverksamheten i Europa

Sony Xperia 1 VI

Sony har under de senaste åren gradvis dragit sig tillbaka från flera mobilmarknader, och nu tyder nya uppgifter på att även Europa kan vara på väg att överges.

Det japanska företaget som en gång var en stark aktör inom mobilsegmentet, verkar allt mer försvinna från radarn – även i regioner där man tidigare varit aktiv.

Xperia 1 VII uteblir från Finland och försenas i Sverige

Enligt rapporter från en finsk teknikblogg har Sony helt avslutat sin mobilverksamhet i Finland. Deras senaste flaggskepp, Xperia 1 VII, som skulle lanseras i Sverige den 12 juni, finns inte ens i lager hos Sonys egna webbutik.

I Finland går det inte ens att köpa telefonen via officiella kanaler – ett tydligt tecken på att Sony dragit sig tillbaka från marknaden där.

Möjligt totalavhopp från Europa

Det mest anmärkningsvärda i rapporten är att Sony överväger att lämna Europa helt. Med vikande försäljning – även på hemmaplan i Japan – är framtiden för företagets mobildivision högst osäker. Tidiga juniuppgifter pekade på att Sony inte längre tillverkar sina egna telefoner utan istället outsourcar hela produktionen.

Kunderna efterlyser förändring – men Sony lyssnar inte

En opinionsundersökning från hösten 2024 visar att majoriteten av Sonys användare anser att företaget behöver en ny strategi. Hela 67 procent ansåg att det krävs en modernisering och nytändning, medan 18 procent menade att det är dags att lägga ned hela mobilverksamheten. Endast 14 procent såg inget behov av förändring.

En tynande tillvaro för Xperia

Även om Sony ännu inte officiellt bekräftat ett fullständigt tillbakadragande från Europa, talar mycket för att det japanska företaget är på väg att lämna marknaden. Med svag efterfrågan, bristande tillgänglighet och låg innovationstakt ser framtiden för Xperia-serien allt annat än ljus ut.

INGA KOMMENTARER

LÄMNA KOMMENTAR

Lämna kommentar
Ange namn

Exit mobile version