Spelvärlden kan se fram emot ännu ett tillskott i det populära Resident Evil-universumet.
Under helgens Anime Expo i Los Angeles avslöjade Shinji Hashimoto – en veteran inom japansk spelutveckling och tidigare producent för Final Fantasy – att en ny satsning är på gång.
Denna gång handlar det inte om ett traditionellt action- eller skräckspel, utan ett strategispel anpassat för mobilplattformar.
Aniplex tar täten i utvecklingen
Det nya spelet har fått titeln Resident Evil: Survival Unit och utvecklas av Aniplex, en studio som ägs av Sony. Hashimoto, som numera är knuten till Aniplex, presenterade projektet tillsammans med representanter från sydkoreanska Joycity och Capcom, som båda är involverade i utvecklingen.
Spelet ska släppas till både iOS och Android, men något exakt releasedatum är ännu inte bekräftat.
En ny riktning för Resident Evil-serien
Att Resident Evil nu får ett strategispel för mobilen markerar en intressant breddning av franchisen. Även om detaljerna fortfarande är få, har utvecklarna lovat att mer information kommer att avslöjas senare under veckan. Det återstår att se hur seriens välkända skräckelement översätts till ett strategibaserat gameplayformat.
Vad vet vi om Resident Evil: Survival Unit?**
- Titel: Resident Evil: Survival Unit
- Genre: Strategispel
- Plattformar: iOS och Android
- Utvecklare: Aniplex (Sony), Joycity (Sydkorea), Capcom
- Lanseringsdatum: Ej tillkännagivet
- Offentliggörande: Anime Expo, Los Angeles 2025