Nyhet: Telia investerar i Spotify

Telia investerar nästan en miljard kronor i Spotify och detta bara dagar efter Apple Music presentationen.

Telia och Spotify skapar ett närmare samarbete och detta genom att Telia köper upp 1,4% av Spotifys aktier som värderas till 115 miljoner dollar, ca 950 miljoner kronor.

Spotifys VD, Daniel Ek kommenterar följande:

Vi har en lång och bra relation till Telia, och jag är glad att vi har möjligheten att ta den till nästa nivå med det här strategiska partnerskapet

Om detta har något att göra med Apples tidigare presentation av Apple Music tidigare i veckan eller om Spotify och Telia jobbat på detta samarbetet en längre tid vet vi inte.

Men vi får hoppas att båda företagen kan komma fram till en strategi som kan få Apple att svettas lite då dom verkar bli dom största konkurrenterna nu.

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter