Nyhet: Nokia Ozo går nu att förhandsboka

Nokia har nu börjat ta emot förhandsbokningar till sin VR-kamera Ozo men det blir ingen billig kamera och nog inge för hobbyfotografen.

Att filma i VR (virtual reality) är något som växer så det knackar och Nokia vill även dom vara med i leken genom att bjuda på sin kamera Ozo.

Nokia meddelar nu att man börjar ta emot förhandsbokningar av Ozo som mer eller mindre har ett chassi likt en boll med åtta kameror som klarar av att filma i 2K x 2K-upplösning.

Men det blir ingen billig historia då Ozo går på hela 60 000 dollar och inte nog med de, vill man säkra sig ett ex av kameran så måste man lägga en deposition på 5000 dollar.

Källa: Ozo.nokia.com

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter