Nyhet: Netflix uppdaterar Androidapp

Ett bra tag efter att iOS får användarprofiler så landar funktionen också på Android.

En trevlig nyhet som presenterades för cirka ett år sedan av Netflix är användarprofiler. Nu har denna funktionen även kommit till Android vilket gör att du kan ha dina köer och filmförslag för dig själv medans resten av familjen kollar på allt annat.

Android är långt ifrån först med detta och största revalen iOS har haft tillgång till profiler ett bra tag nu.
Även konsoldelen fick uppdateringen för ett tag sedan. Det vi väntar på nu är en uppdaterad Wii U version som stödjer profiler.

Har du någon enhet som du saknar Netflix’s användarprofil på?

Källa:
Android Central

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter