Nyhet: Lenovo lanserar sin första 15″ Thinkpad S531 Ultrabook

I London lanserar Lenovo sin ThinkPad S531, den lanseras i samband med Zander Zhous modevisning

Första Thinkbad Ultrabooken ifrån Lenovo är en försklassig bärbar PC, den ska ge illusionen av att vara flytande för användaren. Den är optimerad för Windows 8 och ThinkPad S531 förbättrar prestandan och processorhastigheten med 15% på små företag, jämfört med tidigare ThinkPads.

Lenovo ThinkPad S531 kan utrustas med tredje generationens Intel Core processorer vilket gör den upp till 15% snabbare samt upp till nio timmars batteritid. Utöver detta så kan du ha maximalt 10GB RAM och 500GB hårddisk. Högtalarna är Dolby Advanced Audio och tillsammans med en 15.6″ Full HD skärm så gör den sig nog riktigt bra som en film dator.

Detta är den första ThinkPad med Lenovos OneLink-teknik, som gör att användaren enkelt kan med hjälp av en sladd ansluta till ThinkPad OneLink Dock för att få tillgång till dedikerat videominne och extra USB 3.0 portar samt gigabit Ethernet.

ThinkPad S531 är tillgänglig nu antingen, till ett pris från 5294kr, via återförsäljare eller på www.lenovo.com.

Källa: www.lenovo.com

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter