Nyhet: Google återigen starkaste varumärket

Det står mellan Google och Apple och nu har Google ännu en gång kommit ikapp Apple och tar över första platsen.

Apple höll i första platsen sedan 2010 men nu har det kommit nya siffror som visar att Google tar över då deras varumärke har ökat med hela 40% vilket är drygt en biljon kronor(!). Apple har istället minskat med 20% som motsvarar cirka 960 miljarder kronor.

google-apple-world

 

Som ni kan se på bilden ovan så är det lika blandat om vilka företag som ökat och vilka som har minskat. Vi får se om Apple kanske ökar igen till 2015 då dom har en del produkter att visa upp enligt dom själva.

Källa: millwardbrown

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter