Nyhet: Dröjer innan Battlefield 4 får AMD boost

AMD dröjer med uppdateringen till sina grafikkort, vilket lovar en framerate boost till Battlefield 4.

Advanced Micro Delays har precis bekräftat det som många redan visste, att den omtalade Mantle uppdateringen för Battlefield 4 vilken lovar en markant skillnad i framerate för PC spelare som använder AMD hårdvara blir försenad.

Uppdateringen var lovad i december, men kom inte då, men nu är det officiellt att den kommer någon gång i januari. Ryktet går om att det är inte AMD som försenat uppdateringen utan EA / DICE då dom har varit översvämmade med buggjakt, och då inte haft tid att fokusera på andra saker. Under tiden så berättar utvecklare att Mantle uppdateringen är trevlig då den kringgår DirectX och använder resurserna ifrån både Next kärnan och octa-core CPUn på ett bättre sätt.

 

Källa: engadget

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter