Nyhet: Blackberry jobbar på flera Android-telefoner

Blackberry ser ut att ha bytt riktning när det kommer till OS och kommer i framtiden att satsa på Android, frågan är om det bara blir Android nu?

Blackberry har det tufft med att imponera marknaden med sina telefoner men ser nu ut att tänka om lite när det kommer till operativsystemen i telefonerna och satsa på Android, vi fick se deras första Android-telefoner slutet på 2015 (Blackberry Priv) och enligt Blackberrys VD John Chen så jobbar man på flera telefoner som ska köra på Android och visas upp under 2016.

Om det handlar om en eller två telefoner i år är osäkert men frågan många ställer sig är vad Blackberry planerar att göra med sitt egna OS Blackberry 10 eller om man kommer köra helt och hållet med Android i framtiden.

En sak är säker i alla fall att Blackberry inte är ute ur leken ännu och att man kämpar med att ta sig in på marknaden igen med sina telefoner.

Källa: Cnet

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter