Nya Macbook Pro lider av stora batteriproblem

Apple har hamnat i en del blåsväder senaste tiden och nu står nya Macbook Pro på tur.

Enligt flera användare på både reddit och Apples supportforum så har fler och fler användare med sina batterier och såpass stort problem att batteritiden är mellan två till tre timmar vilket är en katastrof.

Anledningen till detta batteriproblem är ännu oklart och Apple har inte bekräftat om detta är ett känt problem men vi hoppas att Apple undersöker problemet och jobbar på en lösning inom kort.

 

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter