Microsoft börjar året bra med Xbox Game Pass som lägger till ännu fler spel men tyvärr får några bra titlar lämna tjänsten, vi har hela listan.

Xbox Game Pass fortsätter att uppdateras med nya spel och det blir några riktigt bra titlar denna gången.

Från och med 21 januari kommer följande spel att läggas till i Xbox Game Pass:

  • Control (PC)
  • Desperados III (Android, konsol, PC)
  • Donut County (Android, Konsol,PC)
  • Outer Wilds (Android)

Utöver spelen ovan så kommer även andra spel att läggas till men det är lite olika datum att hålla koll på:

  • Cyber Shadow (Android, konsol,PC) – 26 januari
  • The Medium (Xbox Series X|S, PC) – 28 januari
  • Yakuza 3 Remastered (Android, konsol,PC) – 28 januari
  • Yakuza 4 Remastered (Android, konsol,PC) – 28 januari
  • Yakuza 5 Remastered (Android, konsol,PC) – 28 januari

Det tråkiga när det tillkommer spel till Xbox Game Pass så försvinner tyvärr andra spel och denna hittar vi några riktigt bra titlar som försvinner från tjänsten. Fram till den 28 januari har man på sig att spela följande titlar innan dom försvinner från Xbox Game Pass.

  • Death Squared (konsol)
  • Death’s Gambit (PC)
  • Final Fantasy 15 (konsol och PC)
  • Fishing Sim World: Pro Tour (konsol och PC)
  • Gris (PC)
  • Indivisible (konsol och PC)
  • Reigns: Game of Thrones (PC)
  • Sea Salt (konsol och PC)
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.