IKEA har nu presenterat ännu en högtalare i form av en lampa och detta kan nog inte bli mer stilrent än Blomprakt.
Efter lanseringen av den kompakta och färgglada högtalaren Nattbad tidigare i år, förbereder Ikea nu en ny modell med både ljud och ljus i fokus.
Den kommande produkten heter Blomprakt och är planerad att släppas i oktober.
En design som väcker nostalgi
Blomprakt sticker ut med sin tydligt retroinspirerade design, vilket gör att den passar in i både moderna och klassiska hem. Det är en kombinerad högtalare och lampa, vilket väcker frågan: är det en högtalare som lyser, eller en lampa som spelar musik?
Funktioner vi känner till
Även om all teknisk information ännu inte är offentlig, har Ikea bekräftat några grundläggande funktioner:
- Bluetooth-anslutning
- Stöd för flera högtalare i samma system
- Spotify Tap-knapp för snabb åtkomst till din musik
Högtalaren kommer att finnas i tre färgvarianter: svart, vit och en distinkt blå nyans.
Prisvänlig enligt Ikea
Något exakt pris är ännu inte bekräftat, men enligt Ikea själva ska kostnaden inte vara ett hinder. Med andra ord kan vi förvänta oss ett konkurrenskraftigt pris som passar företagets ambition att erbjuda prisvärd teknik för alla.
Lansering i oktober
Blomprakt förväntas landa i butikerna i oktober och blir ett intressant tillskott till Ikeas växande sortiment av hemelektronik med fokus på design och funktion i ett.