Twitter API:er är inte längre gratis

Twitter har gjort en helomvändning och kommer inte erbjuda några API:er gratis, nu kostar allt och kanske är det bra.

Twitter meddelar nu att från och med den 9 februari kommer deras API:er att börja kosta. Det som kommer göras om är att basnivån av dessa API:er kommer kosta pengar, men exakt vilka och hur återstår att se då Twitter ska komma med mer information om detta lagom innan ändringarna.

Twitter har verkligen gjort om en hel del, tidigare beslutades att förbjuda tredjeparts-appar som bland annat Tweetbot som är beroende av dessa API.

Det ska bli intressant om detta kan ”rensa” upp på Twitter bland bottar och dylikt, men nånting måste göras känns det som.

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter