Nyhet: Sony presenterar Xperia XA Ultra

Z Ultra som släpptes 2013 har äntligen fått sig en uppföljare med en skärm på sex tum.

Sony har nu visat upp sin nya gigant, Xperia XA Ultra som är en telefon som har en skärm på hela sex tum och förutom denna enorma skärm så har man även en selfiekamera på hela 16 megapixlar som har en optisk bildstabilisering.

Under skalet hittar vi en MediaTek Helio X10 processor på åtta kärnor och klockad till 2GHz som jobbar tillsammans med 3GB ram och 16GB lagring.

Tyvärr har varken priser eller datum bekräftats ännu men vi misstänker att det blir ganska så snart.

sony-xa-ultra-1

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter