Nyhet: Super Mario 3D World blir utan DLC

Nintendo har börjat med DLC till sina spel, nästa storspel får klara sig utan.

New Super Luigi U var ett spel man kunde ladda ner som DLC till New Super Mario Wii U som senare fick ett eget DLC där man kan ladda ner fler banor. Detta är något som Nintendo börjat satsa på mer och det förvånar att de inte kommer finnas något DLC till det kommande storspelet Super Mario 3D World.

Producenten Yoshiaki Koizumi säger att de inte planerar att införa DLC till det nya spelet men avslöjade att spelet kommer att användas mycket med Gamepad så att om man tycker om att spela på två skärmar har man något att se fram emot.

Källa: WiiUdaily

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter