Nyhet: LG G Flex, är verkligen flexibel

LG visar nu att LG G Flex verkligen står upp för sitt namn.

Det har väl inte undgått någon att LG G Flex är formad som i en liten båge, detta gör att telefonen har ett litet ess i rockärmen. I alla fall om man ska tro på videon här under, man får pressa med en ordentlig kraft och man ska antagligen inte göra det allt för ofta, men fräckt på festerna!

Mer om G Flex är att den kommer med en sex tums 720p OLED display, Snapdragon 800 och 2 GB ram och precis som sitt syskon G2 så har även G Flex volym och power knapp på baksidan. Och tydligen skall även G Flex ha LG’s nya självläkande överdrag som skall vara kapabelt till att laga hårfina repor som kan tänkas uppstå på baksidan.

Källa: engadget

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter