Nu vet vi mer om Sonys gamingskärm Inzone M3

Tidigare i år så visade Sony upp två gamingskärmar som saknade både prislapp och när dom ska börja säljas, tills nu.

Inzone M3 och M9 är två skärmar som på papper har helt ok prestanda, det som överraskade var upplösningen som stannat på 1080p på en 27 tums skärm. Uppdateringsfrekvensen är dock upp på 250 Hz samt stöd för NVIDIA G-sync och VRR.

Fastän att man till designen på Inzone M3 ser ut att vara perfekt för PS5 så är inte upplösningen på skärmen särskilt imponerande med tanke på att PS5 har mycket fokus på just 4K.

Sony Inzone M3 ska börja säljas i januari och prislappen kommer hamna på 9000 kronor.

Sony Inzone M3

SourceSony
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter