9 september, 2025

Nova Launcher läggs ner – slutet för en Android-klassiker

En av de mest populära och långlivade tredjeparts-hemskärmarna för Android, Nova Launcher, kommer snart att gå i graven.

Under helgen bekräftade grundaren och utvecklaren Kevin Barry att han lämnar företaget Branch, som köpte upp appen för tre år sedan. Därmed avslutas också hans engagemang i projektet.

Osäker framtid efter uppköpet

Sedan förvärvet av Branch har framtiden för Nova Launcher varit oklar. Företaget genomförde stora nedskärningar under 2024, där över 100 utvecklare fick lämna. Kvar blev Kevin Barry som ensam ansvarig för att hålla appen vid liv.

Enligt Barry hade planerna länge varit att göra appens kod öppen källkod, något som även Branch tidigare kommunicerat offentligt. Men i stället fick han till slut beskedet att avbryta det arbetet.

Nova Launcher fungerar fortfarande – men blir föråldrad

I dagsläget kan Nova Launcher fortfarande laddas ner och användas. Däremot kommer appen inte längre att utvecklas vidare, vilket innebär att den gradvis kommer att kännas föråldrad i takt med att Android fortsätter att utvecklas.

För många användare markerar detta slutet på en epok. Nova Launcher har i över ett decennium varit det självklara valet för Android-användare som velat skräddarsy sina hemskärmar på djupet.

Related Articles

LÄMNA KOMMENTAR

Lämna kommentar
Ange namn
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!

Fler nyheter