Mer gameplay från Warhammer 40,000: Space Marine 2

Vi har fått se mer gameplay från kommande Warhammer 40,000: Space Marine 2 som bara fortsätter att öka hypen ytterligare.

Vi vet redan ju redan att Warhammer 40,000: Space Marine 2 släpps den 9 september till PC, PS5 och Xbox Series.

Vi har fått se lite snabba klipp i form av gameplay, men nu har ett nytt klipp släppts på 6 minuter som endast fokuserar på gameplay och vi gillar det vi ser.

I Warhammer 40,000: Space Marine 2 kommer vi kanske inte helt oväntat att spela som Ultramarines och då som Captain Demetrian Titus, som hamnat i lite blåsväder och blivit nedgraderad Lieutenant, anledningen får vi reda på i första Space Marine-spelet.

Som vi redan vet så kommer Warhammer 40,000: Space Marine 2 även bjuda på co-op upp till tre spelare där vi komma kunna spela både PVE och PVP. Det kommer då finnas sex olika klasser att välja mellan Tactical, Assault, Vanguard, Bulwark, Sniper och Heavy.

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.