JBL Cinema SB MK2 – nya soundbars med SurroundPlay

JBL uppdaterar sitt utbud för hemmabio med Cinema SB MK2, en ny serie soundbars som sträcker sig från en smidig allt-i-ett-modell till ett kraftfullare system med äkta Dolby Atmos.

En av de största nyheterna är SurroundPlay, en funktion som gör det möjligt att använda kompatibla JBL-högtalare som trådlösa bakhögtalare.

Den nya serien består av fyra modeller: JBL Cinema SB510 MK2, SB550 MK2, SB580 MK2 och SB595 MK2. Priserna börjar på 2 600 kronor och samtliga modeller ska finnas i butik från den 1 oktober.

JBL Cinema SB MK2 satsar på enklare surroundljud

Att få till ett mer omslutande ljud i vardagsrummet brukar kräva flera högtalare och en del kabeldragning. Med Cinema SB MK2 försöker JBL göra den processen enklare.

Den kanske mest intressanta funktionen i den nya generationen är SurroundPlay. Tekniken innebär att två JBL Flip 7 kan anslutas trådlöst och användas som bakre surroundhögtalare tillsammans med ljudlimpan.

För den som redan har ett par Flip 7 innebär det alltså att högtalarna kan få ytterligare ett användningsområde. De kan fortsätta fungera som portabla Bluetooth-högtalare, men även plockas fram när det är dags för film och användas för att skapa ett mer omslutande ljud.

JBL Cinema SB MK2

Fyra nya soundbars i olika prisklasser

Cinema SB MK2 består av fyra modeller med olika ljudkonfigurationer och effekt. Gemensamt för hela serien är en dedikerad centerkanal.

Centerkanalen har en viktig uppgift i ett hemmabiosystem eftersom mycket av dialogen i filmer och serier placeras där. JBL:s tanke är att röster ska förbli tydliga även under scener där musik, explosioner och andra ljudeffekter tar stor plats.

JBL Cinema SB595 MK2 är seriens toppmodell

Högst upp i serien hittar vi Cinema SB595 MK2. Modellen kostar 5 500 kronor och levererar en total effekt på 440 watt.

Här finns stöd för True Dolby Atmos tillsammans med uppåtriktade högtalare. Dessa används för att skapa en tydligare känsla av höjd i ljudbilden genom att rikta ljud uppåt. SB595 MK2 levereras dessutom med en trådlös subwoofer för de lägre frekvenserna.

Det är därmed modellen som riktar sig till den som vill få ut mest av den nya Cinema SB MK2-serien och samtidigt få en mer komplett Atmos-upplevelse.

SB580 MK2 behåller 440 watt men saknar uppåtriktade högtalare

Ett steg ned hittar vi JBL Cinema SB580 MK2 för 4 500 kronor. Även denna modell erbjuder 440 watt och stöd för Dolby Atmos.

Den använder samma trådlösa subwoofer som SB595 MK2, men den stora skillnaden är att SB580 MK2 saknar toppmodellens uppåtriktade högtalare. Det ger JBL möjlighet att pressa ned priset samtidigt som köparen fortfarande får en separat subwoofer och hög total uteffekt.

Cinema SB550 MK2 erbjuder 360 watt

JBL Cinema SB550 MK2 placerar sig i mitten av den nya serien och får ett rekommenderat pris på 3 300 kronor.

Här sjunker den totala effekten till 360 watt, men systemet har fortfarande en separat trådlös subwoofer. Det kan göra modellen intressant för den som vill ha mer tryck i basen än vad en integrerad lösning vanligtvis kan erbjuda, utan att gå upp till de två dyraste alternativen.

SB510 MK2 samlar allt i ljudlimpan

Instegsmodellen Cinema SB510 MK2 skiljer sig från sina större syskon genom att vara en allt-i-ett-lösning.

Istället för en separat subwoofer har JBL byggt in basen direkt i ljudlimpan. Effekten ligger på 200 watt och priset är 2 600 kronor.

Det gör SB510 MK2 till den enklaste modellen i serien för den som framför allt vill minska antalet separata enheter runt TV:n.

JBL Cinema SB MK2

Bluetooth och Auracast finns i hela serien

JBL har även sett till att de fyra nya Cinema SB MK2-modellerna har stöd för Bluetooth och Auracast.

Auracast bygger på Bluetooth LE Audio och är framtaget för att göra det möjligt att dela och sända ljud trådlöst till kompatibla enheter. Tekniken börjar dyka upp i allt fler moderna ljudprodukter och ger JBL:s nya soundbars fler möjligheter än att enbart fungera tillsammans med TV:n.

JBL Cinema SB MK2 släpps den 1 oktober

De fyra modellerna täcker ett relativt brett spann både när det gäller pris och funktioner. Cinema SB510 MK2 är den kompakta allt-i-ett-modellen, medan SB550 MK2 tar steget över till ett system med separat subwoofer. SB580 MK2 höjer effekten och lägger till Dolby Atmos, medan SB595 MK2 kompletterar paketet med uppåtriktade högtalare för en mer avancerad Atmos-konfiguration.

SurroundPlay är samtidigt funktionen som sticker ut mest i den nya generationen. Möjligheten att använda två Flip 7 som trådlösa bakhögtalare kan göra det betydligt enklare att bygga ut systemet när man vill ha surroundljud, utan att behöva ha permanenta bakhögtalare installerade i rummet.

JBL Cinema SB595 MK2 kostar 5 500 kronor, SB580 MK2 4 500 kronor, SB550 MK2 3 300 kronor och SB510 MK2 2 600 kronor. Samtliga fyra modeller släpps i butik den 1 oktober.

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter