OnePlus 8 Pro ha funnits med oss några veckor nu, men hur bra är egentligen kameran enligt Dx0Mark, ingen första plats men topp 10.

Något som OnePlus bättrat sig på för varje ny generation telefon är helt klart kameran som blir allt bättre och bättre, men fortfarande en bit kvar till att vara bäst på marknaden.

Nu har Dx0Mark gjort sitt test på OnePlus 8 Pro och ger nu telefonen 119 poäng vilket gör att telefonen just nu hamnar på topp 10, 10 plats för att vara exakt. Det är just fotograferingen som fått bra betyg 126 poäng och video får nöja sig med 103 poäng.

Förstaplats har Huawei P40 Pro med 128 poäng och Honor 30 Pro+ på andra plats med 125 poäng, så det är fortfarande en bit kvar samt att vi har en hel del telefoner att se fram emot i år.

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.