Google lägger ner sina surfplattor helt

Googles satsning på sina egna surfplattor har ingen blivit någon större hit och Google väljer nu att lägga ner det helt.

Google Pixel Slate är företagets senaste surfplatta som inte blivit någon succé så nu väljer Google att lägga ner sin tillverkning av surfplattor helt och hållet.

Pixel Slate kommer sluta tillverkas men kommer fortfarande säljas ett tag till så kommer den fortfarande att få mjukvaruuppdateringar ett tag till.

Men om tredjepartstillverkare vill skapa surfplattor med Android kommer Google fortfarande att stödja detta och jobba på det, Google meddelar samtidigt att dom kommer lägga mer fokus på Chromebooks framöver och kanske kan Chromebook ta fart på riktigt inom en snar framtid.

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter