Första gameplay trailer för Mouse

Tycker man om hur Musse Pigg såg ut från första början på 1930-talet, då är Mouse helt klart FPS-spelet för dig.

Det är en indiestudio vid namn Fumi Games som utvecklar spelet Mouse, det första man lägger märke till är såklart grafiken och hur det påminner väldigt mycket om hur serietidningar och Disney såg ut på 1930-talet.

Vi får även lite vibe från Cuphead med det grafiska vilket jag tycker är så rätt, det som dock överraskar är att detta är ett FPS-spel och inte alls så gulligt som ni kanske tror, se trailern ovan.

Mouse kommer till PC, Playstation, Switch och Xbox någon gång under 2025.

Källafumigames
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.