Fitbit köper upp Pebble

I våras visade Pebble upp Time 2 och Core som skulle släppas nu till hösten, men så blir det inte tyvärr. Pebble ägs nu av Fitbit som först och främst är ute efter deras mjukvara vilket gör att Pebble inte kommer jobba på någon ny klocka.

Alla som var med på kickstarterkampanjen från Pebble samt förhandsbokat Time 2 och Core kommer att få pengarna tillbaka.

Alla som har Pebble-klockor idag kommer fortfarande kunna använda dem men tyvärr kommer det inte komma några nya uppdateringar.

Det är dock inte helt omöjligt att Pebble kommer hjälpa Fitbit att ta fram en smartklocka med den kunskapen som man byggt upp dem senaste åren men målet som Fitbit har med Pebble är för deras mjukvara.

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter