Corsair köper upp Origin PC

Origin PC som gjort sig kända för att bygga datorer för gamers är nu uppköpta av Corsair som ser ut att gynna båda sidorna.

Inom gamingvärlden så har Origin PC jobbat hårt med att synas och visst har dom lyckats hos dom flesta. Detta är ett företag som bygger ihop datorer från olika tillverkare men som lyckas hitta komponenter samt kombinera dessa som ska ge bästa möjliga prestandan.

Corsair som förutom att ha tillbehör och komponenter faktiskt också har sina egna gamingadatorer som nu alltså Origin PC ska hjälpa till med att utveckla vilket kan blir det ultimata för både företagen.

Annars kommer båda företagen att fortsätta jobba som dom gjort tidigare förutom att man ska dra nytta av Origins kunskap gällande byggandet.

Hur mycket Corsair fick betala för Origin PC framgår inte, men det är ingen tvekan om att Corsair väljer att satsa på gamers och ta fram produkter samt lösningar till gamers och streamers. Förra året köpte Corsair upp Elgato och nu är det alltså Origin PC som står på tur.

Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric
Ivan Spoljaric är tech-entusiasten som grundade Teknikhype.se i början av 2013. Med över 20 års erfarenhet av produkt-testning brinner han för att ge ärliga recensioner och knivskarpa nyhetsanalyser inom gaming, AI och bilbranschen. När han inte skriver hittar du honom ofta framför kameran på Teknikhypes växande TikTok-kanal.

Fler nyheter